Marka Sorgulama İşlemleri

Marka tescili, marka sahibine o marka üzerinde mülkiyet hakkı verir, ayrıca sicilde açık ve kesin olarak gösterilen koruma alanında tam koruma sağlar. Marka tescili başvurusu Türk Paten ve Marka Kurumu'na yapılır. Tescil başvurusu yapıldıktan sonra 4-6 ay içerisinde Türk Patent ve Marka Kurumu şekli inceleme yapar. Eğer marka tescil için uygunsa onaylar, uygun değilse mutlak veya kısmı ret nedenlerini gerekçe göstererek reddeder. Bu süreçler çok uzun olduğu için öncesinde marka sorgulama yapılması hem işi hızlandırır hem de marka sahibinin emin adımlarla ilerlemesini sağlar.

Detaylı Bir Araştırma İçin Profesyonel Marka Uzmanlarından Danışmanlık Şart

Marka sorgulaması ile o markanın tescil edilmesine engel olabilecek mutlak veya kısmı ret nedeni olup olmadığına bakılır. Markada bu nedenlerden herhangi biri varsa marka uzmanlarımızın danışmanlığı ile marka sahibi ile görüşme sağlanarak çözümler üretilir ve sorun giderilmiş olur. Bunun için mutlaka marka hukukunu bile ve markalar konusunda uzman kişilerden destek almak şarttır.

Markanız Hangi Çeşide Giriyor?

Marka tescilinden önce yapılacak araştırmalardan biri de markanın hangi çeşide ait olduğudur.

Markalar kullanım amaçlarına göre 4 çeşittir:

  • Garanti Markası
  • Hizmet Markası
  • Ticaret Markası
  • Ortak Markalar

Marka tescili, markanın sahip olduğu çeşitte koruma sağlar. Tüm çeşitlerde koruma sağlanması isteniyorsa ücretleri artar ve başvurularda farklı aşamalar, şartlar söz konusu olur.

Ön Araştırmayı Kendiniz Yapabilirsiniz

Markalar kendi içinde sınıf bazlı olarak 45'e ayrılır. 1-34 arası ürün ve üretim ile ilgili sınıflandırmayı içerirken, 35-45 arasında hizmete dair bir sınıflandırma görülür. Kategori bazlı olarak da birçok sınıfa ayrılır. Bunlardan bazıları; kimya sanayi, ilaç, kozmetik, makine, hukuk hizmetleri, emlak olarak sayılabilir. Bunun araştırmasını marka sahibi ön inceleme olarak sorgulatabilir. Ancak bu sorgulatma çok yüzeyseldir ve markanın tescil edileceği anlamını taşımaz.

Markanızı Tehlikeye Atmayın

Günümüzde markanın önemi işletmeler için hayati öneme sahiptir. Marka tescili ile Sınai Mülkiyet Kanununa göre koruma altına alınan marka gerçek bir güvenliğe sahip olur. Tescil başvurusu, kabulü, sicile kaydedilmesi, bültende yayınlaması da uzun bir süreç olduğu için araya markanın tescilinin reddi de girerse marka uzun süre tescilsiz ve tehlike altında kalacak demektir. Bunun için Pamar Danışmanlık olarak; alanında tecrübeli olan marka uzmanlarımızla çalışarak ve marka sorgulama için detaylı araştırmalar yaparak marka sahiplerinin her anında yanındayız.