Marka Tescil Başvurusundan Önce Yapılması Gerekenler

Marka, bir firmanın ürünlerinin diğer firmaların ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan sembol, renk, amblem ve işaretlerdir. Markanın yasal olarak korunabilmesi için ise marka tescili yapılması gerekir. Peki, marka tescil başvurusundan önce yapılması gerekenler nelerdir?

  • Markanın işaretinin ayırt edici olması en önemli noktadır.
  • Markanıza ayırt edilemeyecek kadar benzeyen bir markanın daha önce tescil başvurusunda bulunmuş olması marka tescilinizin reddedilmesine neden olur.
  • Marka tescil başvurusu için marka vekilleri ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlar.

Kısacası marka tescil başvurusu öncesinde markanızın özgünlüğü ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir.

Kimler Marka Müracaatı Yapabilir?

Ticari faaliyette bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes marka müracaatında bulunabilir. Ayrıca Paris Sözleşmesine üye olan ülkelerin vatandaşları da marka müracaatında bulunabilirler.

Marka Tescili Avantajları Neler?

Marka tescili markanızın korunmasına yönelik yapılan bir işlemdir. Avantajları aşağıda listelediğimiz şekildedir.

  • Tescil yaptırılan markalar hukuki olarak korunur.
  • Markanın prestiji artar.
  • Devletin yapmış olduğu bazı teşviklerden yararlanılmasını sağlar.
  • Markanızın taklit edilmesini önler. Markanızın hizmetleri sizden izinsiz üretilemez ve taklit edilemez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda dava açma hakkına sahip olursunuz ve cezai yaptırımlar uygulanır.

Markanızı devretme hakkına sahip olursunuz.

Kısacası markanın tescili, markaya verilebilecek her türlü maddi ve manevi zararın önüne geçilmesi için yapılır. Tescil yapılması zorunlu değildir fakat yaptırılması tavsiye edilir. Tescilli markaların rekabet gücü artar. Ayrıca tescil için yapılan başvurunuzun reddedilmesi halinde itiraz etme hakkına sahipsiniz.

Marka Tescil Koruma Süresi Ne Kadar?

Tescil edilen bir marka 10 sene korunur. Bu süre başvuru yaptığınız andan itibaren başlar. Her 10 senede bir marka tescilinin yenilenmesi için talepte bulunabilirsiniz. Bu başvuruyu tescil bitiminden 6 ay önce yapmanız tavsiye edilir. Yenileme sayınız hakkına bir sınırlama bulunmaz. Bu işlemi sınırsızdır.

Müseccel Marka Nedir?

Tescil edinen ve korunan markalara ''müseccel marka'' denilir.

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Marka tescil başvurusu Türk Patent Enstitüsüne yapılır. Türkiye'de yapılan bir tescil sadece Türkiye'de geçerlidir. Her ülkenin tescil şartları farklıdır. Uluslararası marka tescilleri Madrid Protokolü aşamalarına uygun olarak gerçekleştirilir.

Madrid Protokolüne üye olan 64 ülke bulunur. Ancak uluslararası marka tescilinde tesciliniz bazı ülkeler tarafından onaylanabilirken bazı ülkeler tarafından ise reddedilebilir. Ama bu protokolün sağladığı avantaj tüm işlerin tek bir koldan yürütülebilmesi, tek dil kullanılması ve tek bir ücret ödenmesidir. Uluslararası marka tescili yaptırabilmeniz için markanızın Türkiye'de tescilli olması veya tescil başvurusu aşamasında olması gerekir.