Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Patent ve marka sorgulama işlemleri günümüzde artık E- Devlet sisteminden de yapılabilmektedir. Çoğu girişimci patent sorgulama nasıl yapılır? Hususunda blog sitelerinden yararlanmak isteyebiliyorlar. Böylelikle istedikleri konularda yeterli bilgiyi edinebiliyorlar.

Dolayısıyla sahip olduğunuz bir ürünün ya da buluşun size ait olduğunu onaylatmanız sizin adınıza oldukça önemli bir girişimdir. Kişiler size ait olan bir ürünü piyasaya sürmek için mutlaka sizin onayınızı almak zorundadırlar. Ürün yada herhangi bir konuda buluşunuzun patentinin size ait olması size prestij kazandırmasının yanı sıra aynı zamanda maddi kazanç sağlayacaktır.

Patent Sorgulama Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Patent ve marka sorgulama işlemlerinizi dilediğiniz zaman aralığında E- Devlet sistemi üzerinden bilgilerinizle giriş yaparak patent bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Sistem üzerinde isminiz, ürün ismi ve ürünün sınıfı gibi bilgileri sisteme aktararak kolaylıkla sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken internetin olduğu bir alandan E- devlet sistemine giriş yapmak olacaktır.

Hiçbir şekilde kalabalık ortamlara girmeden evinizden dahi bu patent sorgulamasını yapabilirsiniz. Firmamız bu anlamda uzun yıllardır marka ve patent haklarını koruma, sorgulama ve tüm danışmanlık hizmetlerini profesyonel şekilde verebilmektedir. Sizlerde patent, marka sorgulama ve bu hususta danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Hangi Ürünler İçin Patent Alabilirsiniz?

Patent alabilmek için bir kişinin daha öncesinde bulunmayan piyasada olmayan bir ürünün buluşunu gerçekleştirmiş olması gereklidir.

Şu sınıflarda olan ürünler üzerinden patent sorgulaması yapılabilir:

  • İlaçlar
  • Kimyasal ürünler
  • Deri ürünleri
  • Mutfak eşyaları
  • Giyim tekstil ürünleri

Bu ürünler adına patent başvurusunda bulunabilmeniz mümkün olmaktadır.

Patent Alındıktan Sonra Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Patent işlemleri yapıldıktan sonra ürünün patent belgesinin geçerlilik süresi patentin sahip olduğu ürünle yakından ilgilidir. Ürünün sınıfına göre patent belgesinin geçerlilik süresi 7 ile 20 yıl arasında farklılık gösterebilir. Bu zaman dilimi sonrasında yeniden belge yenileme başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Patent Belgesi Ücretleri

Patent belgesi alabilmek için ilgili kuruma belli oranda bir ödeme yapılması gerekir. Patent sorgulaması nasıl yapılır? Gibi tereddütleriniz varsa firmamızın danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.