Şirket Logosu Tescili Nasıl Yapılır?

Şirketler için logo ve marka tescil işlemleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Logoların daha önce kullanılmamış olması, benzerlerinden ayrı olup rakiplerinin arasından sıyrılabilecek düzeyde yapılmalıdır. Şirketlerin en çok sorduğu soru olan şirket logosu tescili nasıl yapılır? sorusuna cevap oluyoruz.

Tescil İşlemleri ve Adımları

Tescil işlemleri marka ismi ve marka logosu için bir bütün şeklinde ele alınıyor. Markaların isimlerinin daha önce kullanılmamış veya benzer nitelikler göstermeyen isimlerin tercih edilmesi öneriliyor. Tescil için yapılması gereken bir kaç adım bulunuyor.

Bu adımlar şöyle sıralanabilir;

  • Tescili istenen markanın logosunun daha önce kullanılmamış olması
  • Tescili istenen marka logosunun patent enstitüsünce araştırılması
  • Tescili istenilen logonun hukuka aykırı olmaması
  • Tescili istenen logonun siyasi içerik, küfür ve argo kelimeler barındırmaması
  • İstenilen logonun tescil işlemlerinin yasal olarak başlatılması

Tasarlanan logo Türkiye ve dünya çapında herhangi bir anlama sahip olmamalıdır. Bu nedenle adımların hepsi dikkatlice incelenmeye tabi tutuluyor. Hukuki sürecin yasal olarak başlaması bu işlemlerin yapılmasının ardından istenilen belgelerin teslimiyle gerçekleşiyor.

Logo tasarım fikirleri ve anlamlarının araştırılması bu konuda oldukça önemli bir kriter sayılabiliyor.

Logo Tescilinin Önemi

Logoların daha sonra başka birilerinin kullanmasının engellenmesi ve bir daha bu logoya kimsenin izinsiz erişememesi için tüm haklarının yasal olarak alınması işlemine tescil deniyor. Tescil sürece marka veya logo ayrımı olmadan yapılıyor ve ortalama olarak 9 aylık bir süreç sonucunda kararlaştırılıyor. Tescil ismin duyulması ve sadece bir sahibinin olması açısından oldukça büyük avantajları da beraberinde getiriyor. Tescili yapılmış ürünler ve sektörler her zaman daha üst düzeyde bulunuyorlar.

Logo Tasarımında Kriterler

İsteyen herkes markasını yaratırken logo da yaratarak ismini ölümsüz olarak yazdırabiliyor. Logo tasarımında uyulması gereken yasal düzenlemeler bulunuyor. İlk önce logonun belirli bir anlama gelmemesi gerekli oluyor. Daha sonra tüm işlemler kolaylıkla halledilerek yasal olarak marka ismi ve logosuna sahip olunabiliyor. Süreç biraz uzun olarak görüldüğü için yapmak isteyen kişiler adına bizlerde yardımcı oluyoruz. Bu açıdan logo tasarımlarını hem inceliyor hemde ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden şekil verebiliyoruz.