Ticaret Unvanı ve Marka Tescil Nedir?

Marka, hizmet veren firmaların diğer firmalardan ayırt edilmesini sağlayan amblem ve simgelerdir. Logo, renk dahil her şey marka kapsamındadır. Marka bir nevi işletmenin parmak izidir denilebilir. En çok merak edilen sorulardan biri ise şudur: Ticaret unvanı ve marka tescili nedir?

Ticaret Unvanı

Tacir, ticaret ile uğraşan kişilerdir. Tacirin ticari işletmesindeki işlemleri yaparken kullandığı isime ise ticaret unvanı diyebiliriz. Tacirin ticari işletmesinde yaptığı her türlü işlemi ticaret unvanıyla yapması zorunludur. Türk Ticaret Kanununa göre ticaret unvanı kullanma hakkı sadece sahibinindir.

İşletme Adı ve Ticaret Unvanı Arasındaki Farklar

Günümüzde ticaret unvanı ve işletme adı birbiriyle karıştırılıyor. Peki, aralarında bulunan farklar neler?

  • İşletme adı kullanılması zorunlu değildir, ticaret unvanı kullanılması zorunludur.
  • Ticaret unvanı sadece tacirler tarafından kullanılabiliyorken işletme adını esnaflar da kullanabiliyor.
  • İşletme adı, aynı sektörde bulunan diğer işletmelerin birbirinden ayrılması için kullanılır.

İşletme adı ve ticaret unvanı arasındaki farkları ele aldığımızda farklı hukuki korumalar ve şartlar sunulduğunu görebiliyoruz.

Marka Tescili Nedir?

Markanın kimliğinin hukuki olarak koruma altına alınması marka tescili ile mümkündür. Her türlü markanın tescil edilmesi mümkündür. Soy adlar, kişi adları ve takma adları tescil etmek mümkündür.

Marka tescili yaptırılırsa marka adının başka şirketler tarafından kullanılması durumunda dava açarak itiraz etme ve bu durumu engelleme hakkına sahipsiniz. Yani marka haklarına yapılan saldırı ve tecavüzlerin önüne geçilmesi, markanın maddi ve manevi olarak yıpranmasını önler.

Ayrıca markaların internet siteleri için com.tr uzantısına sahip olabilmeleri için marka tescili yaptırmış olmaları gerekiyor. Ayrıca com.tr uzantısı SEO çalışmaları için önemli bir faktördür.

Marka Tescili İçin Hangi Kuruma Başvuru Yapılır?

Marka tescili başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumundan yapılıyor. Başvuruda bulunabilmek için kişinin tacir olma şartı bulunmuyor, şahıslar da başvuruda bulunabiliyor. Başvuruyu çevrimiçi veya elden evrak teslimi ile yapabiliyorsunuz.

Gerekli belgeler ile başvurunuzu yaptıktan sonra incelemeye alınıyor ve daha sonra itirazlar inceleniyor. Diğer aşamada harç ödemesi yapılıyor. Marka tesciliniz onaylandığında size tescil belgesi gönderiliyor.