Ticaret ve Hizmet Markası Nedir?

Marka bir şirketinin ürünlerinin diğer şirketin ürünlerinde ayırt edilmesini sağlayan renk, amblem ve simgeler bütünüdür. Markaların hizmetlerine göre çeşitleri de değişiyor. Peki, ticaret ve hizmet markası nedir? Ticaret Markası

Bir firmanın hizmetinin diğer firmaların hizmetinden ayırt edilmesini sağlayan marka türüne ticaret markası denir. Ürünlerin üzerindeki ticari isimler ticaret markasına örnektir.

Hizmet Markası

Hizmet markalarının tümüne hizmet markası adı verilir. Örneğin bu hizmetler bankacılık, seyahat acentesi, reklamcılık, turizm gibi hizmetlerdir.

Hizmet ve Ticaret Markası Arasındaki Farklar

Üretilen ve satılan ürünlerin ayırt edilmesi hakkını sağlayan marka türüne ticaret markası denilir fakat hizmet sektöründe faaliyet veren markaların tescilini aldıkları marka türüne ise hizmet markası denilir. Hizmet markaları dahilinde bankalar, hastaneler, restoranlar, eğlence hizmetleri gibi hizmetler bulunuyor.

Marka Seçimi

Marka seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

  • Markanın üretim alanı ve üretilen ürünün özellikleri önemlidir.
  • Marka tek olmalıdır.
  • İsim ve logo belirlenmelidir.
  • Piyasada bulunan herhangi bir marka ile benzerliği bulunmamalıdır.
  • Akılda kalıcı olmalıdır ve dikkat çekmelidir.

Firmalar satışlarını arttırmak amacıyla reklam yaparlar ve bu reklamlardan kazanç sağlanması için marka kullanılmalıdır. Markanızın tescilli olması markanızın korunduğu anlamına gelir. Bu tescil ise marka için en önemli olan noktalardan biridir.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Rüçhan hakkı ''öncelik hakkı'' olarak tanımlanabilir. Rüçhan hakkı elde edilebilmesi için öncelikle Paris sözleşmesine üye olan ülkelerin herhangi birisine marka tescil başvurusu yapılmalıdır ve bu başvuru tarihi yapıldıktan sonraki 6 aylık zaman dilimi içerisinde Türkiye'de de marka başvurusu yapıldığında rüçhan hakkı elde edilmiş olunur.

Garanti Markası

Garanti markası, marka sahibinin izni olması koşuluyla farklı firmalarda üretilen ortak hizmetlerin kalitesini garanti altına almayı sağlar.

Marka Kullanımı Zorunlu Mu?

Markanın tescil tarihinin başlangıcından itibaren beş sene içerindeki süreçte kullanılması zorunludur. Kullanılmadığı takdirde marka iptal edilir.

Marka Koruma Süresi Ne Kadar?

Marka tesciline başvuru yapılmasından itibaren marka 10 yıl boyunca korunur. Her 10 senede bir yenileme için başvuru yaparsanız korunma süresi sonsuz olacaktır.