Uluslararası Başvuruların Koruma Süresi Ne Zaman Başlar?

Yurtdışı marka tescili markaya büyük avantajlar sağlar. Yurtdışı marka tescili için markanın kendi ülkenizde tescilli olması veya tescil başvurusu halinde yapılmış olması gerekir. Bu konu ile ilgili araştırılması gereken pek çok konu bulunuyor.

Peki, uluslararası başvuruların koruma süresi ne zaman başlar? Uluslararası marka tescili için başvuru yapıldığı andan itibaren başlar ve koruma süresi 10 senedir. Her 10 senede bir yenileme başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Yenileme hakkı için ise bir sınır bulunmaz. Markanızı sonsuz şekilde koruma hakkına sahip olursunuz.

Uluslararası Marka Tescilinin Avantajları

Uluslararası marka tescilinin sağladığı pek çok kolaylık ve avantaj bulunur. Bu avantajlar aşağıda anlatıldığı gibidir.

Ürün satışı yapmak istediğiniz ülkede satış için tescil şartı bulunuyor olabilir.

  • Bahsedilen ülkede haklarınızdan yararlanabilmeniz ve mağdur olmamanız açısından markanızın tescilli olması gerekir.
  • Markanızın taklit edilmesinin engellenmesi ve ayırt edilemeyecek kadar benzer markaların oluşturulmasını engellemek için tescil gereklidir.
  • Tescil ettirmek istediğiniz ülkenin internet kodunu kullanabilmeniz için gereklidir.
  • Bazı devlet teşviklerinden yararlanabilmeniz için de tescil gereklidir.

Yukarıda belirtilen hakları ve avantajları elde edebilmeniz için markanızın yurtdışı tescili olması gerekir.

Tescil Süreci

Marka tescilinin onaylanması için gereken süre değişkenlik gösterebilir. Genellikle bu süreç bir ila 2 sene sürer. Marka tescilinizin reddedilmesi durumunda itiraz hakkına sahipsiniz. Başvuru tarihinden itibaren 10 yıl koruma hakkı elde edersiniz. Ödenmesi gereken ücret ise ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilir.

Ayrıca yurtdışı tescili markanızın tüm dünyada tescilli olması anlamına gelmez. Bu yaygın bilinen bir yanlıştır. Tescil başvurunuz bazı ülkelerde onaylanırken bazı ülkelerde reddedilebilir. Tüm ülkelere veya kendi seçtiğiniz belirli ülkelere başvuru yapma hakkınız bulunur. Bu yöntemler dışında marka ve patent vekilleri aracılığı ile istediğiniz tek bir ülkenin tescil ofisine de direkt olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Madrid Protokolü ve Sistemi Nedir?

Türkiye'nin de üye olduğu Madrid Sistemi tek bir işlem ile pek çok ülkeye başvuru yapılabilmesini sağlar. Başvuru yapılırken tek bir ülkeye veya pek çok ülkeye başvuru yapabilirsiniz. Yurtdışı tescili için markanızın kendi ülkesinde de tescilli olması gerekir. Başvuru yapılan ülkeye ve sayısına göre ücretler değişkenlik gösterir. Tek bir ödeme yapılır.