Uluslararası Tescilin Koruma Süresi Ne Kadardır?

Marka, bir şirketin hizmetlerinin diğer şirketlerin hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan amblem, şekil veya sloganlardır. Marka tescili sayesinde firmalar veya şahıslar markalarını koruma altına alırlar.

Hukuki olarak markanın taklit edilmesi, ismimin kullanılması gibi markanın prestijine zarar verebilecek her türlü saldırının önüne geçilir. Marka tescili yaptırabilmenin ilk adımı Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapmanızdır. Eğer tescilinizin Uluslararası olmasını istiyorsanız başvurunuzu WIPO'ya yapmalısınız. Peki, uluslararası tescilin koruma süresi ne kadardır?

Uluslararası marka tescili süresi 10 yıldır. Ücret ödendiği takdirde 10 yıllık süreler halinde yenileme ve uzatma mümkündür. Genellikle uluslarası tescil süresi bitmeden 6 ay önce yenileme için başvuru yapılır.

Uluslararası Tescil Nasıl Yapılır?

Uluslararası başvurunuzu Madrid Sistemi sayesinde yapabilirsiniz. Bu sistem sayesinde pek çok ülke uluslararası tescil için başvuru yapma olanağına sahiptir. Burada bilinen en büyük yanlış ise buraya yapılan başvurular ile markanın tüm ülkelerde tescillendiğinin sanılmasıdır.

Başvuru sonrasında markanın kendi ülkelerinde tescillenmeye uygun olup olmadığını incelerler. Yani Uluslararası tescil sistemi otomatik olarak markayı tüm ülkelerde tescilli kılmaz. Ama tek seferde pek çok sayıda ülkeye başvuru yapılmasını sağlar ve tescili kabul eden ülkelerin takibi tek elden yapılabilir.

Ayrıca uluslararası tescil yaptırabilmek için öncelikle markanızın Türkiye'de tescilli olması ya da marka başvurusunun yapılmış olması gerekir. Yani markanız ülkenizde hala tescillenmediyse bile başvuruda bulunursanız uluslararası tescil için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru süreci ve incelenmesi ortalama 12-18 ay sürer. TPE ile yapılacak başvurular İngilizce dilinde olmalıdır. Ayrıca sadece ret kararlarının bildirilmesi zorunludur, olumlu kararları bildirme mecburiyetleri yoktur.

Madrid Sisteminde Bağımlılık Prensibi Nedir?

Uluslararası tesciller 5 yıl boyunca tescile bağımlıdır. 5 yıllık süre içerisinde tescilin reddedilmesi, hükümsüz kılınması gibi durumlar uluslararası başvuruya yansıtılır.

Uluslararası Tescilin Reddine Karşı İtiraz Edilir Mi?

Uluslararası tescillin reddine itiraz edilmesi mümkündür.

  • Uluslararası tescil başvurusunun belli ülkeler tarafından reddedilmesi durumunda ret kararı başvuru sahibine bildirilmeli.
  • Başvuru sahibi, marka başvurusunun reddedildiği ülkede vekil aracılığı ile ret kararına itiraz etme hakkına sahiptir.
  • Ret kararına karşı itiraz süresi her ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Yukarıda açıklanan maddeler itiraz hakkınızın bulunduğunun kanıtıdır. Ayrıca uluslararası tescilde izlediğiniz adımlar eksiksiz ve doğru olmalıdır.