Yurtdışı (Uluslararası) Marka Tescil İşlemi Nedir Nasıl Yapılır?

Uluslararası marka tescili Madrid Protokolü aracılığı ile yapılır. Yurtdışı tescili markaya büyük avantajlar sağlar. Başvurunun en büyük avantajı ise tek dil kullanılması, tek ücret ödeniyor olması, işlemlerin tek koldan yürütülmesidir. Peki, yurtdışı (uluslararası) marka tescil işlemi nedir nasıl yapılır?

Madrid Protokolü aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlem 64 ülke arasından tescili kabul edilen ülkelerde koruma sağlanır. Yani tüm dünyada geçerli olan bir sistem değildir.

Uluslararası Marka Tescili Neden Yapılmalıdır?

Uluslararası marka tescilinin markaya sağladığı pek çok avantaj bulunur. Bunlar aşağıda listelediğimiz gibidir.

  • Mallarınızı veya hizmetlerinizi satacağınız ülkelerde satış yapabilmeniz için markanın tescilli olması gerekiyor olabilir.
  • Satış yapacağınız ülkede benzer markalara karşı markanızın korunması gerekir.
  • Markanızın taklit edilmesi veya ayırt edilemeyecek kadar benzer ürünlerin satılması engellenir.
  • İstenilen ülkenin internet sitesinin kodunun alınabilmesi için gereklidir.
  • Belirli devlet teşviklerinden yararlanılabilmesi için marka tescili gereklidir.

Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Başvuru süreci yaklaşık bir yıl ila 2 yıl kadar sürebilmektedir. Ayrıca yurtdışı başvurusunda bulunabilmeniz için markanın Türkiye'de tescilli olması yada tescil başvurusunda bulunulması şarttır. Yurtdışı başvurunuzun ardından olumlu veya olumsuz bir geri dönüşte bulunulması beklenir. Ayrıca olumsuz bir geri dönüş halinde itiraz hakkınız bulunur.

Markanız başvuru anından itibaren korunmaya başlar ve koruma süresi 10 senedir. Her 10 senede bir yenileme hakkınız bulunur. Koruma süresini sonsuza kadar uzatma olanağınız bulunur. Başvuru için gerekli evraklar mail yoluyla veya faks yoluyla gönderilir.

Madrid Protokolü ve Sistemi Nedir?

Türkiye Madrid Sistemine üyedir. Madrid sisteminin asıl amacı ise aynı anda birçok ülkeye başvuru yapılabilmesidir. İsterseniz aynanda tüm ülkelere ya da sadece belirlediğiniz ülkelere başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için markanın kendi ülkesinde tescilli olması gerekir. Ücret durumu ise her ülkeye göre farklılık gösterir. Bu ücretler hakkında marka ve patent vekillerinden bilgi alabilirsiniz.

Oluşturulan pek çok devlet teşvikleri bulunur ve bunlardan faydalanma imkanınız bulunur. Eğer başvurunuzu anlaşmalar dışında yapmak istiyorsanız tescil yaptırmak istediğiniz ülkenin ofislerine direkt olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuruların marka vekilleri aracılığı ile yapılması ise zorunlu bir unsurdur.