Epal Damgalı Euro Palet (UIE-435-2 Standartı)

EPAL EUROPALET

 

Palet

Yurtiçi ve yurtdışına satılan malların nakli esnasında zarar görmemesi için yapılan ambalajlardan, keresteden imal edilen palet kullanılır. Paletler paletlerin alt ve üstüne konularak çelik veya plastik şeritlerle kuşatılır ve üzerine genellikle naylon türü malzemeler geçirilir.

 

Euro Palet

Avrupa ülkeleri zamanla paletlerde standardizasyona giderek, ölçü, kalite, malzeme cinsi ve nem oranı, kullanılan çivi vb. özelliklerini saptamışlardır. Bu standartlara uygun paletler EURO PALET olarak anılmaya başlanmıştır.

 

EURO PALET ÖLÇÜLERİ               : 80cm x120cm

AMERİKAN İSE                             :100cm x120cmdir.

 

Epal (Avrupa Paletçiler Derneği)

EPAL;europalet standartlarına uygun paletlere EPAL damgası vurulması için, palet üreticilerine yetki veren ve bu yetkinin doğru kullanımını denetleyen özel statü kazanmış bir kuruluştur.

 

Uıc435-2 Standardında Üretilecek Euro 800x1200 Mm`Lik Ahşap Düz Palet Üretimi Yapmak İsteyen Firmaların Fabrikalarında Olması Gereken Şartlar;

 

- Çelik yapım şablonları.

- Nem ölçme cihazı.

- Kalite kontrol için çelik şablonlar.

- Şartnamede belirtilen deneylerin (köşe düşürme ve yırtılma mukavemet deneyleri)yapılabilmesi için,fabrikada bir düzenek hazırlanması veya bu mümkün olmuyorsa, deneylerin nerede yaptırılabileceğinin bildirilmesi.

- Yakma tertibatı (damgalama).

- En az 2000 adet paleti muhafaza edecek kapasitede kapalı bir alan bulunması.

 

- Üretimin seri olması ve Üretimden sorumlu bir teknik elemanın bulunması.